Pautan Pintar

Mengimbas Sejarah

Bermula dengan nama Lembaga Kemajuan Perusahaan Pertanian Negeri Pahang (atau secara ringkasnya LKPP Negeri Pahang) ditubuhkan pada 15 November, 1969 dibawah Enakmen Darurat Pahang (Bil 2) Tahun 1969. Seorang pegawai telah dipinjamkan untuk menyandang jawatan Setiausaha. Jawatan Pengurus Besar telah disandang oleh Tuan Haji Abdul Razak bin Hitam (secara pinjaman) yang melaporkan diri pada 1 Disember 1969. Pada 15 Disember 1969, seorang lagi staf yang melaporkan diri iaitu Encik Wan Bakri bin Wan Ismail menjadikan kesemuanya 3 orang pegawai dan staf berkhidmat di LKPP Negeri Pahang sehingga awal 1970. Enakmen penubuhan LKPP Negeri Pahang kemudiannya telah disahkan dan diluluskan oleh Dewan Undangan Negeri pada 01 April, 1971. Di awal penubuhannya, LKPP Negeri Pahang telah terlibat di dalam pembukaan ladang di kawasan-kawasan yang diteroka oleh Jabatan Pertanian. Dua kawasan terawal ialah di Paloh Hinai seluas 404.69 hektar dan di Kg Bongsu seluas 283.28 hektar. Kedua-duanya ditanam dengan ubi kayu plastik. Selain daripada itu, sebuah syarikat ditubuhkan iaitu Syarikat Kilang Ubi Kayu Racek Sdn Bhd dengan kerjasama orang perseorangan untuk meracik ubi kayu. Di dalam Rancangan Lima Tahun LKPP dan Rancangan Malaysia Kedua (1971-1975), LKPP Negeri Pahang perlu lebih agresif dalam penanaman tanaman komoditi utama. Oleh itu, kedua-dua ladang asal di Paloh Hinai dan Kg Bongsu telah ditambah keluasannya kepada 5,000 hektar masing-masing. Nasib tidak menyebelahi LKPP Negeri Pahang pada waktu itu susulan banjir besar yang berlaku pada penghujung 1970 hinggal awal 1971 yang menyebabkan usaha pembesaran ladang berkenaan telah tergendala. Dalam masa yang sama, LKPP Negeri Pahang telah membuka lima buah ladang baru seluas 202.34 hektar (bersamaan 500 ekar) di Chemomoi, Jerangsang, Aur Gading, Charok Puting dan Kuala Kenau.

Pada 1971, LKPP Negeri Pahang dengan jumlah staf pada ketika itu berjumlah 60 orang terlibat mengendalikan program pemulihan mangsa-mangsa banjir dan pemulihan kampong. Pada tahun 1971 juga LKPP Negeri Pahang telah diamanahkan untuk mengambil alih Rancangan Tanah Pemuda dari Jabatan Pertanian. Sehingga akhir 1972, seluas 6,067.5 hektar ladang yang dibuka ialah di 6 daerah berbanding seluas 2,303.90 hektar pada akhir 1971, dengan jumlah staf telah bertambah kepada kepada 189 orang. Kecuali ladang di Sg Ular, Kuala Lipis seluas 930.78 hektar yang ditanam dengan kelapa sawit, ladang-ladang lain ditanam dengan tanaman getah. Pada tahun 1974, LKPP Negeri Pahang telah berpindah ke bangunan sendiri di Jalan Gambut. Pada tahun ini, keluasan tanah pertanian yang dimajukan adalah berjumlah 31,027 hektar. Tahun 1978 telah merakamkan beberapa peristiwa penting di dalam perkembangan LKPP Negeri Pahang. Pada tahun ini, satu program yang dikenali sebagai Rancangan Penempatan Semula Keselamatan telah dimulakan oleh LKPP Negeri Pahang bagi mengekang anasir komunis. Selain daripada itu, dua buah syarikat dikendalikan iaitu Semambu Edible Oil Sdn Bhd (melalui pembelian) dan penubuhan Syarikat Ladang LKPP Sdn Bhd. Seterusnya pada 1981 dan 1983, dua buah syarikat lagi dibeli Syarikat Kurnia Setia Berhad dan Far East Holdings Berhad masing-masing. Pada 1984, LKPP Negeri Pahang terus mengorak langkah dengan membeli 5,213,428 unit saham di dalam Austral Enterprise Berhad. Perkembangan terus berlaku sehinggalah pada Oktober 2016, LKPP Negeri Pahang telah bertukar nama kepada Perbadanan Kemajuan Pertanian Negeri Pahang (PKPP) dengan jawatan tertinggi yang menerajuinya turut bertukar daripada Pengurus Besar kepada Ketua Pegawai Eksekutif.

 

SENARAI PENGURUS BESAR/KETUA PEGAWAI EKSEKUTIF

1.  Y.H. Dato' Abdul Razak bin Hitam
2.  Y.H. Dato' Nasir bin Haji Mat Piah, 01 Ogos 1973 - 31 Jul 1975
3.  Y.H. Dato' Wan Abdul Wahid bin Wan Hassan, 28 Okt 1976 - 28 Jan 1977
4.  Y.H. Dato' Mat Lazim bin Derani, 01 Mac 1977 - 07 Jan 1979
5.  Tuan Haji Hamdy bin Abdul Basek, 16 Jul 1979 - 01 Okt 1987
6.  Y.H. Dato' Abdul Hadi bin Dato' Haji Ibrahim, 01 Jan 1989 - 01 Ogos 1995
7.  Y.H. Dato' Haji Md Adnan bin Sulaiman, 01 Apr 1996 - 31 Dis 2013
8.  Y.H. Dato' Indera Haji Wan Bakri bin Wan Ismail, 01 Jan 2014 - 31 Mac 2019 (mula menggunakan Gelaran Ketua Pegawai Eksekutif).

9.  Y.H. Dato' Suhaimi bin Mohd Yunus, 10 Mei 2019 - kini 

Paparan Terbaik Di IE 10.0, Mozilla Firefox 52.0 & Google Chrome 57.0 dengan resolusi 1360 x 768 
Dasar Keselamatan| Dasar Privasi | Penafian
Hak Cipta © 2019 PKPP